Почти всеки, който чете този текст, или е обут с дънки, или има няколко чифта в гардероба или коша за пране.
Това е така, защото дънките са най-популярната дреха в света. Материята, от която са направени тези най-известни панталони, се нарича “деним”.
Често свързваме дънките със Съединените щати и американската мечта, но всъщност произходът на денима е френски: “serge de Nimes” е здрав плат от 16-ти век, произвеждан в град Ним, южна Франция. Терминът “сини дънки”, популяризиран от американската поп култура, също има френски произход: “bleu de Gênes “, което означава “синьо от Генуа”, е здрав плат, изработен от вълна и памук, продаван в едноименното италианско пристанище и използван главно от моряците през Средновековието.
Дългата история, накратко
Съвременната история на дънките датира от средата на 19-ти век, когато Льоб (Леви) Щраус започва да продава евтини и удобни за работа дънкови панталони на калифорнийските миньори и фермери. След като, за по-голяма здравина, шивачът Джейкъб Дейвис добавя емблематичните метални капси, на 20 май 1873 г., продуктът получава патент за изобретение, а датата се превръща в официалният рожден ден на днешните дънки.
Първият модел, предназначен за жени, Lady Levi’s, е произведен и пуснат на пазара през 1935 г. Малко по-късно, след като Желязната завеса разделя света на две, дънките стават символ на упадъчния капитализъм. Дънките стават популярни през 50-те, благодарение на рокендрол изпълнителите и филмовите звезди, а през 60-те ни носят послания за мир. Оттогава моделите и цветовете на дънките постоянно се развиват, за да отговорят на всички потребителски вкусове. Заради „хамелеонските“ им качества, Джорджо Армани определя дънките за представители на “демократизацията на модата”.
От слава към устойчивост
Заради популярността им, производството, използването и изхвърлянето на дънките имат значително въздействие върху околната среда. Ето защо производителите прилагат екологични стратегии, като използването на памук от устойчиви култури, получен при минимално замърсяване, с по-малко пестициди и чрез рециклиране на водата. Други устойчиви практики при производството на дънки са използването на рециклирани пластмасови влакна като алтернативна суровина и боядисването на текстил с ензими, вместо с химически бои.
От само себе си се разбира, че когато намерите чифт удобни дънки, които ви стоят перфектно, искате да ги носите възможно най-дълго. Ето защо, добра идея е да ползвате перилен препарат за цветно пране, който ги изпира ефикасно и е нежен към плата. Може да имате желание да следвате и някои допълнителни съвети за прането и поддържането им, така че да дадете на вашите дънки по-дълъг живот.
Изчислено е, че в световен мащаб текстилните материали представляват около 5% от всички отпадъци. Освен това, консуматорството стимулира тенденцията за бързо производство на повече дрехи („бърза мода“), а с това и количеството текстилни отпадъци нараства всяка година. Затова, в момента модната индустрия се фокусира върху намаляване на своето въздействие върху околната среда, не само чрез мерки за устойчиво производство, но и чрез насърчаване на рециклирането.
Въпреки че дънковият плат е направен от памук, химическата обработка на влакната му затруднява естественото му разграждане, а изгарянето му допринася за замърсяването на въздуха и има вредни вфекти върху здравето. Ето защо, първите стъпки за намаляване на негативното въздействие върху околната среда са:
- Повторно използване. След износване, дънковите панталони и якета могат да се превърнат в чанти, градински престилки, чехли, покривки за легло, възглавници за дивани, поставки за химикалки и много други.
- Разделно събиране, или в специални улични контейнери, чрез неправителствени организации, или в магазини за дрехи, чрез програми за “връщане”.
След събирането им, дънките се транспортират до фабриките за рециклиране. Там се сортират, отстраняват им се капсите и циповете, платът се нарязва на тънки ленти, всяка от които се раздробява допълнително на памучни влакна. Следва процес на възстановяване на влакната, след който памучните влакна се предоставят отново за суровина в производството на нови дънки.
„R-jeans“ са дънки, изработени от най-малко 30% рециклирана суровина. Те са бъдещето на облеклото – отговорно и устойчиво, за което всички можем да допринесем чрез разделното събиране на дрехи.